Chvála pomalého sexu

intimní splynutí, článek, Lucie Sitařová, pomalý sex, slow sex, pomalé milování, vědomé milování

Většina lidí sex konzumuje stejně jako fast food. Sice nás nasytí, ale tělo i duše strádají. Lucie Sitařová má recept, jak pomalu, ale jistě dojít k opravdovému uspokojení. Informace k článku Lucie čerpala z vlastních zkušeností a z knihy učitelky tantry Diany Richardson „The Slow Sex“ (Pomalý sex). Česky se jmenuje „Vědomé milování“, což ale není totéž! Vědomě si lze užít i rychlý sex, pokud jsme svou pozorností plně přítomni. Je však důležité naučit se být bdělí a citliví při pomalém milování a pak to vše vyzkoušet při běžné „rychlovce“.

Přestože jsme přesyceni povrchní uspěchanou sexualitou, cítíme se sexuálně vyhladovělí. Ukojíme sice své tělesné potřeby, ale v hloubi srdce toužíme po milování, které nás uspokojí na více úrovních. Téměř všichni jsme podlehli obecným poučkám, jak se „to má dělat“. Tím ale na sebe vytváříme tlak, zda splníme očekávání. Jaké? Orgasmus, přece! Zacílení na orgasmus je nemoc celé západní společnosti. Ze sexu se místo posvátného okamžiku sdíleného s milovaným partnerem staly dostihy. Vzrušit se a „udělat se“ v co nejkratším čase, pak si jít po svých a na konci dne spolu s dalšími povinnostmi úspěšně odškrtnout také „sex“.

Řada lidí proto nespojuje milostný akt s příjemnými pocity, spíše se zklamáním a nespokojeností. Někteří cítí dlouhodobou frustraci, jiní utíkají do fantazií a další v marné honbě za uspokojením upadnou do závislosti na sexu. Málokdo je schopen svoji sexuální sílu řídit s moudrostí a nadhledem.

Respektujte ženskou vnímavost

Na začátku vztahu jsou ženy otevřené, zamilované a citlivé díky tělu zaplavenému hormony. Časem se však z milování stane stereotyp a tělo se uzavírá. Jeho vnímavost totiž není respektována a nemá dostatek času, aby mohla rozkvétat. Jak vztah zevšedňuje a sex se zrychluje, žena zjistí, že ztrácí ženskost a důvěru ve své tělo. Málokterá z nás je totiž dobře obeznámena s jeho vnitřními zákonitostmi, obvykle jeho signály potlačujeme a rozhodneme se pro „normální“ sex. Bojíme se, že když budeme ctít přirozeně pomalejší rytmus našeho těla, partner nebude spokojen. Pak se ale cítíme nenaplněné a tento hlad nemůže nahradit ani ještě více rychlého sexu, ani jiná životní pozitiva.

Potřebujeme zpomalit, tělo se pak regeneruje, protože dostává prostor a důvěru. Ženy potvrzují, že už po několika dnech pomalého milování bez zaměření na orgasmus mají vaginu mnohem citlivější na dotek a jemné podněty.

Od stimulace k nudě

Mnoho žen však rychlý sex miluje. Proč ne, ale dáváme při něm k dispozici svou vaginu a míjíme hluboký potenciál ženské sexuality. Nemluvě o tom, že pro ženy je milostný akt, zredukovaný na několik minut, zabijákem citlivosti, dobré nálady a radosti ze sexuality. Žena se stejně jako voda dlouho zahřívá a dlouho chladne. Po stresujícím dnu potřebujeme hladit, hýčkat a hlavně mít na všechno dostatek času bez nátlaku.

Rychlý sex se zakládá zejména na stimulaci a narůstání napětí vtěle, což však otupuje smysly a potřebujeme čím dál tím silnější podněty k vzrušení. Bez nich upadneme do rutiny, sex ztrácí náboj, vyčerpá se a do vztahu se vkrádá nuda.

První věc, kterou potřebujeme udělat, je oprostit se od zacílení na orgasmus. Pak se v naší intimitě a možná i v celém životě rozhostí léčivý klid.

Zaměření pozornosti dovnitř

Denně na nás útočí spousta informací zvenčí a navíc vše děláme mechanicky – chodíme, sedíme, řídíme, vaříme, uklízíme, jíme a milujeme se. Nevnímáme, že je naše tělo stažené. Všimneme si ho, až když nás začne bolet nebo se některá jeho část zablokuje. Jak právě teď sedíte? Jak jsou na tom vaše hlava, krk, páteř? Máte ramena vytažená, nebo spuštěná dolů? Čelist zaťatou, či uvolněnou? Jak dýcháte? Zhluboka se nadechněte!

Přenesení pozornosti zvenku dovnitř vyžaduje jen trochu cviku. Můžete ho trénovat třeba při chůzi nebo v MHD. Tak jako stahujete plamen hořáku, představte si, že stahujete pozornost z okolí dovnitř a dolů do těla. Všimněte si příjemných pocitů. Možná ucítíte lehké brnění, proudění, chvění nebo teplo, které se v něm rozprostřou.

Pomalý sex je lék

Pomalé milování na rozdíl od rychlého se časem prohlubuje a vyvíjí. Důležité je, aby partneři byli propojení, nemuseli si nic dokazovat ani vykonávat, ale být opravdoví a otevření k tomu, co se děje. Navíc se tím zvyšuje citlivost a vnímavost, brzy si všimnete, že jste mnohem spokojenější, svět má sytější barvy, silnější vůně, zvuky a vjemy. Větší citlivost znamená i větší rozkoš.

Pomalé milování vyžaduje více času. Naplánujte si s partnerem rande! Nejlépe stále stejný termín jednou v týdnu, kdy máte volno nebo vám někdo může pohlídat dítě. Možná vám to přijde neromantické, ale vtip je v tom, že před plánovaným „klasickým“ sexem máte hrůzu z toho, jak bude probíhat. „Vzruším se? Bude partner mít erekci? Dosáhnu orgasmu?“ To vás při pomalém milování vůbec nemusí trápit, protože při něm jde zejména o blízkost.

Pokuste si vyhradit ideálně dvě až tři hodiny. Nějakou dobu totiž trvá, než se oba rozehřejete, což platí hlavně pro ženy. Čím otevřenější jste, tím spontánnější a uvolněnější budou i vaše těla. Neznamená to však tři hodiny milování bez přestávky. Dělejte si pauzy, osprchujte se, vychutnejte si čaj, urovnejte lůžko a pokračujte v mazlení.

Tipy pro vás

Obklopte se krásou

Vaši chuť do pomalého milování podpoří krásné prostředí. Upravte si ložnici tak, aby pro vás byla radost v ní trávit čas. Měla by obsahovat množství polštářů, kterými si můžete podložit kolena, záda, zadeček a nohy v různých polohách tak, abyste v nich vydrželi delší dobu.

Buďte trpěliví

Pomalý sex nemá jasný postup, je založen na sebeuvědomování, kdy se neklade důraz na to, co děláte, ale jak to děláte! Je důležité dát si čas a nesklouznout k obvyklým zvykům. Když ucítíte, že vaše vzrušení stoupá k vyvrcholení, zapojte sebeuvědomění, uvolněte se a zhluboka se nadechněte do břicha. Vzrušení se rozprostře do těla a naplní ho na všech úrovních. Vstupujete do sebe, abyste se se svým tělem setkali zevnitř, což vás časem přivede k mnohem slastnějším prožitkům.

I hudební nástroje se musejí nejprve jednotlivě naladit a pak mohou hrát dvojhlas. Na 5 minut zaměřte pozornost do těla a podívejte se, kde cítíte napětí a kde se cítíte „jako doma“. Toto místo je vaší kotvou a příjemný pocit z něj zkuste rozšířit do celého těla. Pak otevřete oči a zadívejte se s partnerem vzájemně s láskou do očí. Uvědomte si dech, břicho, svaly kolem pohlaví… Pak se k sobě pomalu přibližujte a dotkněte se nějakou částí těla. Pomalé přiblížení je dobré i proto, abyste rozšířili vaše energetické pole.

Penis by měl do pochvy vstoupit pomalu, proto je často zapotřebí lubrikační gel. Doteky na pohlaví by neměly být stimulující. Pokud žena pocítí bolest, muž počká, až se tkáň pochvy uvolní. Pro pomalou penetraci je nejvhodnější misionářská poloha, poloha nůžek na boku a řada dalších. Penis by měl pronikat do pochvy milimetr po milimetru, při pronikání zastavujte a vnímejte, co se děje. Nepřemýšlejte o cíli, cíl není!

Minimum pohybu

Můžete zůstat spojeni minuty i hodiny bez pohybů dovnitř a ven. Nezbytným předpokladem je, aby to ženě bylo příjemné. Díky uvědomování a tomu, že na všechno máte dost času, objevíte úplně novou dimenzi milování.

V taoismu se říká, že pohlaví jsou schopna spolu komunikovat nezávisle na nás. Vyzkoušejte, zda se domluví. Během spojení se partnerovi dívejte do očí, dýchejte spolu a vnímejte své pocity i těla, která plynou vlastním rytmem a dokážou úžasné věci, když se na ně naladíme a důvěřujeme jim. Nenechte se strhnout puzením, že byste přece měli něco dělat.

Chcete-li změnit polohu, zkuste se pomalu přetočit kolem osy spojených pohlaví. Pokud erekce během milování opadne, přejděte do polohy nůžek (na boku) a zůstaňte spojeni. Nedělejte si starosti ani s tím, když penis vypadne úplně, přejděte k mazlení a když se erekce znovu objeví, opět se spojte. Pomalý sex je vlastně plynulé spojování, mazlení, střídání poloh, ležení vedle sebe, odpočívání, jemné pohybování se, houpání se na vlnách jemného vzrušení, sdílení, cítění, spočívání…

Příval energie i bez orgasmu

Na rozdíl od rychlého sexu zaměřeného na stimulaci, je pohybu méně a není zaměřen na stimulaci, ale jeden malý pohyb pánve může otevřít škálu nových vnitřních vjemů. Provádějte jemné krouživé pohyby pánví i pohyby do strany a střídejte je s klidným spočinutím, podle toho, jak se vám zachce.

Zpomalení pohybů snižuje úroveň vzrušení, které samozřejmě není zakázané, ale svádí k zažité praxi rychlého sexu. Důležité je dělat vše s plným vědomím. Když se totiž naučíte uvolnit a dojít k orgasmu bez napětí a tlaku, bude mít novou vyživující dimenzi.

Zpočátku pro vás bude nejspíš neobvyklé, že milování neskončí orgasmem, ale časem vám to přijde normální. Pomalý sex zakončujte ve stejném duchu, v jakém probíhal. Něžně oddělte svá pohlaví a těla, poděkujte si a zůstaňte chvíli ležet každý sám. To vám pomůže přejít z hloubky spojení do všedního života.

Pomalé milování je vlastně skvělé pro líné a unavené osoby – nevyžaduje totiž téměř žádnou energii a můžete se do něj pustit, i když zrovna nemáte mnoho sil. Nespotřebovává energii při honbě za cílem, naopak vás energií naplní!

Publikováno v časopise Žena a život 4/18

Rádi byste se dozvěděli o pomalém milování více? Chcete se tuto techniku prakticky naučit? Moc rádi se s vámi setkáme na našem jedinečném kurzu Intimní splynutí, který se právě tomuto (a dalším) tématům věnuje. Víze informací naleznete ZDE.

Lucie Sitařová, CSB
Jsem Sexological Bodyworker a učitelka v oblasti intimity a sexuality. Pomáhám ženám najít sebevědomí, sebedůvěru a naplňující sexualitu i vztahy. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů