Proč chlapi zachraňují vztah, až když je skutečně ohrožený?!?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU VIDEÍ NA YOUTUBE A DO NAŠÍ FACEBOOK SKUPINY ZDE

Velmi často v naší práci s Lucií slýcháme o tom, že ženám ve vztahu něco chybí. Ale jak to mají muži?
Nenaplňování potřeb je hlavní příčinou krize a vyhoření vztahu.
Přístup mužů a žen k nespokojenosti se ale liší.
Zatímco ženy jsou více emotivní, tak muži spíše dusí problémy v sobě.
Své i ženiny potřeby raději přehlíží, nechtějí se v tom rýpat a ač si to nepřiznávají, nemají odvahu se k “problému” postavit čelem, a proto problémy banalizují. To je však může stát vztah, a dokonce i mnohem víc. Ženy jsou naopak více těmi, které projevují nespokojenost, ale také častěji iniciují změnu. Muži oproti nim řeší problém až na poslední chvíli.
A to je VELKÁ CHYBA, protože často už může být pozdě!
Dnes tedy více k mužům.

Muže i ženy trápí témata, o kterých nemluví:

“Je odtažitá/ý.“, “Nespí se mnou.”, “Nepodporuje mě.“, „Jen pracuji a nic se mi nevrací“, „Je to pořád stejné.“, „Chybí mi láska, pocit blízkosti.“ ….atd.

Oblasti nespokojenosti u mužů a u žen se liší, ale všechny nás v podstatě trápí pocit, že naše potřeby nejsou naplňovány!
Jsme naštvaní jeden na druhého kvůli naší vlastní nespokojenosti se životem, vztahem, či sexem. Jako bychom to potřebovali na někoho svést, najít viníka, který za to může.
Ta vnitřní prázdnota nebo vztek, že neprožíváme to, co chceme, že se nám nedostává dost…. – doplňte si sami, co vám ve vztahu chybí – pochopení, sexu, rozmanitosti, důležitosti, uznání, podpory, klidu. Ženám zase častěji chybí péče a láska.
Ve skutečnosti jsme ale my muži možná naštvaní sami na sebe, že žijeme život, který nás v nějaké oblasti nenaplňuje, a změnit to je pro nás taková výzva, že to raději svedeme na nějaký vnější vliv.

Nejčastější výmluvy mužů:
“Já bych chtěl, ale žena nechce.”
“Nemám čas.”
“S rodinou nemohu.”
“Nemám na výběr.”
“Kvůli rodině to musím vydržet…”
”Musím chodit do práce,…. protože je to jistota a nemůžu riskovat.”

„Nenaplňování potřeb ve vztahu vede ke stagnaci a následně k pocitu vyhoření, k depresi a rozchodu.

Nenaplňování potřeb ve vztahu vede ke stagnaci a následně k pocitu vyhoření, k depresi a rozchodu.

Bohužel většina mužů dlouhodobě přehlíží nespokojenost svou i své partnerky a spokojí se s průměrným životem. Nevykročí ze zajetých kolejí do nekomfortní neznámé oblasti zvané “změna”. A tak to vydrží roky. Říkají “Já problém nemám, to ona.”
A nereagují včas na stížnosti své ženy.

Jako by se jich to netýkalo. Ale týká. Však jste se pro vztah rozhodli.
A pokud se chcete společně radovat, tak byste také měli společně nést i tíhu životních událostí a společně je překonávat.

Občas je to i naopak a žena zavírá oči před nespokojeností partnera.

Krutá pravda ale je, že ženy až 3 krát častěji iniciují touhu po změně ve vztahu, než muži. Proto v tomto článku apelujeme hlavně na muže.

Ženy až 3 krát častěji iniciují touhu po změně ve vztahu, než muži.


Muži nechtějí ukázat svou slabost, a proto si nechtějí přiznat, že za nespokojenost své ženy také nesou svůj díl odpovědnosti. Nechtějí si přiznat, že také selhávají jako partneři, milenci, rodiče. Každý ale dělá chyby.
A čím déle to popíráme, tím více riskujeme.
Protože řešit věci včas ukazuje naši odvahu, odhodlání i lásku. To jsou žádané mužské kvality. Ale muži raději mlčí. Nechtějí se zkrátka rýpat v pocitech, to ale neznamená, že je nemají.

Mně připomínají muži spíše papiňák, který drží vše uvnitř pod tlakem a odkládají změnu na “někdy”. A narůstající přetlak ten papiňák začne upouštět pasivní agresí, až jednou bouchne. To je zlom, kdy si muž najde milenku, opustí rodinu, nebo je agresivní.

Muži odkládají dokonce i to, že opustí ženu.

Alespoň si to myslí… Až jednou… Ale častěji je to žena, kdo dá impulz k rozchodu.

Ale proč to muži dělají?
Muže bere přiznání neúspěchu jako slabost, jako selhání! Navíc je muž opravdu dosti pohodlná bytost, a tak raději před vším zavře oči, nebo si najde milenku a doma má své pohodlí.
Žena naopak potlačuje nespokojenost ve vztahu a mlčí ve jménu udržení rodiny pohromadě. Následují pak emoční vlny, které muže ještě více odrazují.

Jindy to muži řeší tak, že jsou ve vztahu jen tak napůl – jednou nohou. Co se ale děje, když muž pomýšlí na rozchod?

Tím že si říká, že „TO JEDNOU UDĚLÁ“, vlastně vnímá svůj vztah jako DOČASNÝ, a tak je v něm jen tak NAPŮL! Nemá důvod se snažit vztah zlepšit, ani koule ho opustit. Ale žena to cítí a dlouhodobě ji to zraňuje. Ztrácí důvěru v partnera a utíká k tomu, že se raději stará spíše o povinnosti. Přebírá otěže vztahu a řízení rodiny, zatímco muž stagnuje a následně ztrácí motivaci cokoliv měnit.

To úplně odstraňuje partnerskou sexuální polaritu. (Polarita: Přitažlivost protikladných vlastností, které muže na ženách a ženy na mužích přitahují a vzrušují).

Co se děje, když se krize neřeší?

Žena pod tíhou povinností a nedostatkem lásky ztrácí svou ženskou uvolněnost a přestává přitahovat muže!
Muž s nedostatkem akceschopnosti ztrácí důvěru ženy a přestává být přitažlivým pro svou ženu. Žena ztrácí důvěru v muže samotného a jeho lásku.
Přespávání u dětí na gauči a sledování po*rna to ale nevyřeší…
A tak jsou spolu ve vztahu: nespokojená a neuvolněná žena, která vše řídí a v posteli se neuvolní, a možná ani nevzruší, a stagnující muž workholik utíkající do práce, k TV, k pivu, nebo muž “bačkora”.
Do vztahu přichází v důsledku toho všeho i únava.

Žena odmítá muže, muži se nechce cokoliv řešit, sex je oba s tím vším konfrontuje, a tak se často jeden z páru stáhne a odmítá i fyzické projevy náklonnosti a se*x samotný.
Muži často končí u po*nografie, která je efektivní, a ženy u dětí a povinností, které jim dávají aspoň trochu smysl.

„Náhražky lásky a intimity nám nestačí! Neignorujte nenaplněné potřeby ve vztahu, vyhněte se krizi!“

Pak se divíme, že tyto náhražky lásky a intimity nám nestačí a my se cítíme ve vztahu vyhořelí.
A tak se náhle stane něco, co jsme nečekali!
Ignorace potřeb je nejčastější příčinou vážné KRIZE, NEVĚRY A ROZCHODU!

„Nikdo není dokonalý… Lepší se snažit a učit se z chyb, než čekat, že se to spraví samo.“

Slýchám příběhy od žen “x let nejsme spokojení, a tak jsem se s ním teď rozvedla.“ A jeho reakce? – „Proč tak najednou !?!” To je známka dlouhodobého přehlížení, ignorace, ale také neschopnosti obou partnerů komunikovat své potřeby a trápení. Většinou to trvá tak dlouho, až se pár úplně odcizí.

Velká část mužů, kteří se na nás obrací osobně, již stojí na hraně rozvodu a teprve si uvědomují, že je to vážné, o co vše mohou přijít a konečně začínají reagovat.


“Rád bych vás požádal o párovou terapii s mou partnerkou. Dlouhodobé problémy eskalovaly do fáze možného rozvodu.”

klient

Potom zde máme MUŽE ČINU, kterým #NA VZTAZÍCH ZÁLEŽÍ (což je naše oblíbené heslo) a pečují o vztah průběžně. I těm občas teče do bot, ale díky průběžné péči o vztah a zájmu o naplněné partnerství jim žena tu vodu z bot pomůže vylít a naopak.

Zajímavé jsou např. výsledky studie Dr. Gottmana, která dokazuje, že páry pečující o vztah jsou mnohem stabilnější, i když se například hádají, nebo procházejí těžkým obdobím.
Je skvělé pokusit se zlepšit vztah kdykoliv a oceňujeme každého, kdo má o to snahu.

„Mnoha párům, i na prahu rozchodu, ale především těm, kde chtějí oba, se podařilo vztah vzkřísit.“

Mnoha párům (i na prahu rozchodu), ale především těm, kde chtějí oba, se podařilo vztah vzkřísit. Za půl roku říkají “Znovu jsme se do sebe zamilovali!”.
Jsou i páry, které už vztah nevzkřísily, ale i těm poradna často pomůže udělat to těžké rozhodnutí k ukončení vztahu a zároveň spolu slušně komunikovat. To se hodí především v případě, pokud máte společně děti a chcete pro ně to nejlepší, i přes váš rozchod.

Sakra chlapi, tak na co čekáte?!?

Sakra chlapi!!! Proč se rozhodnete zakročit a řešit vztah, až když vidíte, že manželka balí sobě nebo vám kufry??
Možná se bojíte ukázat slabost, že něco nefunguje! Chápu. Ale podle mě je to naopak odvaha, postavit se výzvám, překážkám, krizím a zraněním čelem. Není to slabost, naopak ukazuje to na vaše odhodlání se doslova obohatit o informace, jak mít harmonický vztah, lepší se*x, či komunikaci a za svůj vztah bojovat.

Každý dělá chyby! Vy i vaše žena! 

A každý vztah někdy prochází krizí, je to běžná fáze vztahů.
Otázka je, zda se v krizi nezaseknete.
Trápení zabalená do výmluv jako “To je jen špatné období, brzy se to změní samo. Nic hrozného to není.”, jsou stále trápením a naopak narůstají, pokud je neřešíme! Když jsou v nás dlouhodobě, jsou jako požírači štěstí v životě i vztahu.
Důležité je chtít změnu, rozhodnout se pro ni a udělat ji.

48% párů se rozvádí
Většina párů se rozvede do 4 let od svatby v době, kdy mají děti ve věku
2 až 4 roky.

statistiky

Láska a přitažlivost v dlouhodobém vztahu prostě vyprchá. To je normální. Ale to neznamená, že se s tímto stavem smíříme!
Většina párů se s nudou a stereotypem smíří a přijmou je jako normální. Jenže dnes se 48% párů se rozvádí (to je každý 2. pár) !
Většina párů se rozvede do 4 let od svatby v době, kdy mají děti ve věku 2 až 4 roky.

Takže, pokud vám v hlavě zní věta: “To je normální!”

je dost pravděpodobné, že v budoucnu budete patřit mezi tu polovinu rozvedených párů. Že budete řešit majetek a hlavně péči o děti. Máte děti? Budete se dívat, jak vaše děti vychovává někdo jiný, a budete řešit, jestli je uvidíte jednou za 14 dní o víkendu, nebo častěji.
Ano, existuje i druhý extrém, kdy spolu dva lidé, kteří se už úplně odcizili, zůstávají jen kvůli dětem. Někdy jiné řešení než rozvod není. A je to lepší, než nefunkční vztah a špatný vzor pro děti.

Je ale mnoho vztahů, které krachují úplně zbytečně!

Možná je to i ten váš.
Krachuje zkrátka proto, že jste o vztah přestali pečovat. Že jste přehlíželi první náznaky nespokojenosti a že jste si nebyli vzájemně oporou.
A pokud si teď říkáte: “Ale ona…”, tak na to zapomeňte.

Ano, každý vztah může projít těžkým obdobím.

Proč ale takové těžké období musí zničit vztah? Například pokles intimity po porodu vám vztah nezničí. Pravou příčinou rozchodu bývá to, že spolu o tom nemluvíte. Že se spolu vzájemně nepodpoříte, nehledáte řešení a tíha problému zatěžuje víc a víc váš vztah.

„A tak vás, muži, VYZÝVÁM!
Neignorujte nespokojenost své partnerky, ani svou, a začněte o vztah pečovat.“

A tak vás, muži, vyzývám! Neignorujte nespokojenost své partnerky, ani svou a začněte o vztah pečovat. Řešte to i v prvopočátcích!
Péče o vztah může totiž být velice poutavým koníčkem, který nese spoustu plodů, jako např. více společných zážitků, klidu, spokojenosti, se*u a hlavně pocitu, že má váš život smysl!

Možná nevíte, jak začít. S tím vám rádi pomůžeme a podpoříme vás.
Učíme lidi, jak si být blíž ve vztahu i v intimitě. Jak se lépe podporovat, užívat si, komunikovat a naplňovat vztah skvělými okamžiky.

Nevěříte tomu, že to může pomoci?

Máme 10 let zkušeností a stovky párů se o nich již přesvědčily. Jde jen o to, udělat první krok.

Objednejte se na 1 online konzultaci zde: kontakt

Stáhněte si 2 párové hry ZDARMA pro zpestření intimního života a zlepšení komunikace zde: ZDARMA HRY KE STAŽENÍ

Lucie Sitařová, CSB
Jsem Sexological Bodyworker a učitelka v oblasti intimity a sexuality. Pomáhám ženám najít sebevědomí, sebedůvěru a naplňující sexualitu i vztahy. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů