3 fáze vztahu, které byste měli znát

intimní splynutí, zamilovanýpár, láska, vášeň, ložnice

K porozumění toho, jak důležité pro nás může být pochopení naší zranitelnosti, může pomoci jasná definice tzv. fází vztahu. Možná to už znáte. Možná jste si ale nikdy dřív neuvědomovali, že to, čím procházíte, má své principy a zákonitosti. Že ať chcete nebo ne, časem vždy ve vztahu vyjde najevo, jací doopravdy jste a co v sobě ukrýváte. Najednou můžete vidět, co jste si v sobě nevyřešili nebo je stále otevřené jako neléčená rána. Otázkou pak bude, jestli jste s tím počítali nebo žili v iluzích.

Naše zranitelné stránky se snažíme skrývat, protože jejich projevení nás může ohrozit. Potlačujeme vlastnosti a emoce, které jsou naší přirozenou součástí. Tím však přesvědčujeme sami sebe, abychom se nepřijímali. Mnohdy můžeme dokonce až zapomenout, jací ve skutečnosti jsme a co v nás dřímá.

Fáze vztahu

1. Zamilování

Na počátku vztahu a v určitých okamžicích i v jeho průběhu nám připadá náš partner úžasný. Hodí se přesně k nám, doplňuje nás svými vlastnostmi a schopnostmi, perfektně si rozumíme, cítíme se posílení a jistí, že máme vedle sebe toho pravého člověka pro život.

 

2. Zranitelnost

Když již spolu chvíli žijeme a sdílíme své naladění a potřeby, dochází k prohlubování vztahu. Nezažíváme již spolu jen to pěkné, ale občas se můžeme i pohádat. Minout se nebo se nesprávně chápat. Postupně se začnou vynořovat naše strachy a obavy. Ty si do vztahu přinášíme a ovlivňují veškeré naše akce a reakce v průběhu vztahu. Máme je oba. A partner funguje jako zrcadlo nás samých. Můžou to být obavy, že nejsme dost dobří. Že kolem nás jsou lidé lepší. Můžeme žárlit. Brát si věci osobně. Tyto strachy často vychází z dětství.

3. Obrana nebo útok

Pokud nás ovládá strach, má vliv na veškeré naše myšlení a chování. Strach má moc zatemnit naši lásku k partnerovi a chovat se jinak, než bychom si možná sami ve skrytu duše přáli. Můžeme vyčítat, obviňovat druhého. Nebo třeba mlčet, stahovat se. Na toto chování však reaguje i náš partner. Může se dokonce stát i to, že v důsledku našeho chování o něj nakonec přijdeme. I když to byl přesně důvod našeho strachu.

Pokud to vzdáte při prvním projevení zranitelnosti vaší nebo protějšku, nikdy sami sebe skutečně nepoznáte. Budete stále oscilovat mezi zamilováním se, ztrátou vašich iluzí a navazováním nových, stejně povrchních vztahů. Vždy však přijdete do bodu, kdy budete stát před rozhodnutím jít hlouběji nebo to opět vzdát a vztah ukončit. Přijdete tak o možnost posouvat úroveň svých reakcí na podněty, které vám jsou nepříjemné, o možnost dostat se přes ně a objevit v sobě další krásu, o možnost získat nový pohled a pochopení.

Naše zranitelnost může být na úrovni emocionální nebo také často na úrovni sexuální. Naše sexualita je křehká i nádherná. Vše, co nás zasáhne v sexualitě i intimitě, projeví se i v našem chování a emocích. Mnohé naše zranění naopak vyplynou na povrch až v intimních chvilkách.

Proč by jste do toho měli jít?

Kvůli tomu, abyste se posunuli ve společném vztahu i sexu dále. To můžete jen tehdy, pokud budete ve svém současném milování uvolnění, radostní, oddaní a otevření. Sami si upřímně odpovězte na to, zda to tak u vás doma i v ložnici skutečně platí.

Pokud Vám váš vztah stojí za to, pracujte na něm!

Nebojte se udělat maximum pro jeho záchranu nebo oživení. Škola Intimního splynutí může sloužit jako váš průvodce na této objevné cestě. Pokud si to však budete oba přát.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů